Autor: Bartłomiej Jankiewicz
Copyright – Prawa Autorskie

Człowiek do swego prawidłowego funkcjonowania potrzebuje różnych rodzajów energii pranicznej. Jedną z nich jest energia ziemi, zwana również ziemską energią praniczną lub za pomocą hinduskiego terminem „Udana”. Energię tą asymilujemy poprzez mniejsze czakry zlokalizowane na nogach, a w szczególności czakry na podeszwach stóp i Muladharę – pierwszą z głównych czakr. Wbrew pozorom nie asymilujemy jej jednak dużo w  czasie swojego życia. Ponieważ Udana w porównaniu do innych rodzajów energii pranicznej jest cięższa i większa, przez co unosi się maksymalnie do 90 cm nad powierzchnię ziemi w najpogodniejsze dni. Spacer boso dla wielu osób jest często jedyną okazją do wchłonięcia tej energii przez wcześniej wspomniane czakry. Następujące czynniki uniemożliwiają nam kontakt z nią:

  • Współczesne budownictwo nie uwzględnia tych właściwości Udany, mieszkania w blokach i/lub stanowiska pracy zlokalizowane w piętrowych budynkach tak naprawdę skutecznie odcinają nam kontakt z ziemią i jej energią.
  • Osiem godzin w pracy, osiem godzin snu, to już szesnaście godzin braku kontaktu z tą energią, a to tylko początek wyliczanki, do której trzeba doliczyć jeszcze codzienne czynności w mieszkaniu.
  • Również czas wolny lubimy spędzić w domu, a nawet jeśli wychodzimy ze swych czterech kątów to i tak musimy liczyć się z tym, że miejsca do których się udajemy też będą „oderwane od ziemi”.
  • Mieszkanie w domu jednorodzinnym nie ratuje sytuacji. Jeśli taki dom jest podpiwniczony to energia ziemi znajdować się będzie właśnie w piwnicy.

Powyższe czynniki skutecznie odcinają nam kontakt z ziemią, zaś te niżej wymienione częściowo go ograniczają:

  • Zbyt wysoka podmurówka ogranicza wysokość na jaką może unosić się nad podłogę Udana, czasami czynnik ten całkowicie odcina nam dostęp do tej energii.
  • Obuwie jakie nosimy również często działa jak izolator, wykonane z gumy, drewna, sztucznej skóry skutecznie blokuj jej wchłanianie przez czakry podeszwowe, przez co pozostaje liczyć tylko na wyższej położone, które niestety nierzadko mają problem z jej pobraniem z powodów jak wyżej.
  • Pończochy wykonane z włókien sztucznych to kolejny winowajca. A co gorsza ich noszenie jest przez niektóre środowiska i stanowiska pracy wymuszane na kobietach. Barbara Ann Brennan w swej książce „Dłonie pełne światła” wymienia nylonowe pończochy jako silnie zakłócające przepływ energii wzdłuż nóg i są w jej opinii przyczyną wielu chorób kobiecych obecnej doby.

Ziemską energię praniczną system energetyczny wykorzystuje do zasilania głównych czakr dolnych (Muladhary, Svadhistany i Manipury), zaś w mniejszym stopniu do zasilania wyższych czakr. Prawidłowe zasilenie, energią ziemi, niższych czakr manifestuje się nie tylko jako zdrowy i silny organizm, ale również jako życie usiane sukcesami w tych dziedzinach za które odpowiadają niższe czakry (polecam mój artykuł „Czakry – przejawy ich działania”).

Ponadto spacer po ziemi działa jak masaż stref refleksyjnych stóp, co przyczynia się do ożywienia krążenia energii życiowej w ciele. A także w tym czasie system energetyczny wydala przez czakramy stóp znaczne ilości negatywnej energii, przez co działa on oczyszczająco.
Najbardziej polecane jest chodzenie boso po trawie wczesnym rankiem, kiedy jest ona mokra od rosy. Również korzystne jest chodzenie po wilgotnych kamieniach w płytkim strumieniu. W literaturze spotkałem się także z wymienieniem spaceru po świeżym śniegu, jako równie korzystnego, choć nigdy nietestowałem tego na sobie.

Tego roku jest bardzo dużo kleszczy, więc wybierając się na taki spacer uważajcie aby się jakiś do was nie przyczepił. Kleszcze mogą spaść na nas nie tylko z drzew, żyją również w trawie i na krzewach i z każdego z tych miejsc mogą się przyczepić do człowieka. Choć osobiście coś takiego mi się nie zdarzyło, to jednak mój pies łapie je regularnie i żadne środki jakie zastosowaliśmy, celem uchronienia go przed nimi, nie zdają egzaminu. Lecz pomimo to życzę wam wielu przyjemnych spacerów boso.

Pozdrawiam

Literatura:
Barbara Ann Brennan, „Dłonie pełne światła”, Wydawnictwo Amber
Choa Kok Sui, „Praniczne uzdrawianie kolorami”, Wydawnictwo Naukowe PWN
Maria Duval, „Moich sześć sekretów”

Zobacz również/See also:
Czakry – przejawy ich działania

Reklamy