Autor: Bartłomiej Jankiewicz
Copyright – Prawa Autorskie

Gdy w 1921r. dr Miako Usui udał się na górę Kurama (niektórzy z badaczy jego życia twierdzą jednak, iż miało to miejsce w 1914r.), po 21 dniowym poście wypełnionym medytacjami doświadczył inicjacji potężną boską energią. Tak rozpoczęła się historia Reiki.

Od roku 1922r. rozpoczął upowszechnianie opracowanego przez siebie systemu uzdrawiania Boską Energią – Usui Reiki Ryoho (z jap. „System Uzdrawiania Uniwersalną Energią Życia Usui”). W ciągu czterech następnych lat swego życia dr Mikao Usui inicjował ponad 2 tyś. osób w Reiki. W tym ponad 20 nauczycieli. Jeszcze za swego życia powołał on Stowarzyszenie Metody Uzdrawiania Usui – Usui ReiKi Ryoho Gakkai.

Jednym z mistrzów, których inicjował dr Mikao Usui był Chujiro Hayashi. Hayashi starał się nadać systemowi ReiKi bardziej formalną strukturę. Usuną on również w swojej szkole ezoteryczne nauki buddyjskie, które przekazywał Usui. Być może, to było powodem jego odejścia z Gakkai w 1931 roku. Założył on własną klinikę i szkołę ReiKi pod nazwą Hayashi ReiKi Kenkyukai.

Z kolei Chujiro Hayashi w 1938r. inicjował na mistrza panią Hawayo Takata, która rozpoczęła nauczanie ReiKi w USA pod nazwą Usui Shiki Ryoho. Inicjowała Ona na mistrzów 22 osoby, w tym Barbare Weber-Rey, która wprowadziła do systemu nauczania dodatkowy stopień – 2 stopień specjalistyczny – wszystkie wcześniej wymienione szkoły nauczają w systemie trzystopniowym, bez dodatkowego stopnia specjalistycznego.

Po śmierci pani Hawayo Takata w 1980r. Wiosną 1982 roku jej wnuczka pani Phyllis Lei Furumoto powołała towarzystwo The Reiki Alliance. Jednak w spotkaniu założycielskim nie brała udziału p. Barbare Weber-Rey, nie uznała Ona również przywództwa Phyllis Lei Furumoto, która została wybrana na następczynię Hawayo Takata. Barbare Weber-Rey założyła w 1982r. American International Reiki Association ins (AIRA), organizację propagującą zachodni model Reiki. Pani Weber-Rey nie uznała również ustalonej przez The Reiki Alliance stawki za stopień mistrzowski w wysokości 10000$ i zezwoliła swym uczniom na samodzielne ustalanie stawki za incjacje na wszystkie stopnie. Od tego czasu system ten zaczął rozwijać się bardzo szybko w USA skąd trafił do Europy i Polski.

Obecnie wielu mistrzów używa do określenia swojej linii przekazu nazwy Usui ReiKi Ryoho i jest to błędne nazewnictwo, gdyż nazwa ta określa system stworzony przez dr Usui, który przekazywany jest przez jego stowarzyszenie – Usui ReiKi Ryoho Gakkai. Również używanie nazwy Usui Shiki Ryoho jest niejako błędne, ponieważ określenie to tyczy się linii sukcesji od pani Hawayo Takata, w której występują tylko trzy stopnie, a nie jak w systemie Barbare Weber-Rey cztery. Choć użycie nazwy Usui Shiki Ryoho jest bardziej prawidłowe dla linii sukcesji od pani Barbare Weber-Rey, niż nazwy Usui ReiKi Ryoho.

Oddzielną historię w historii Reiki tworzy tzw. Reiki Seichim (Renegade Reiki – Reiki Renegatów), którego twórcą jest Patrick Zeigler. System ten występujące również pod wieloma innymi nazwami m. in. Sekhem, Mystery School, Isis Seichim. Seichim Anielskie, Reiki Anielskie, Reiki Egipskie itp., które to nazwy określają różne od siebie szkoły, choć różnice te są minimalne, tworzone przez kolejnych”wielkich mistrzów” tego systemu.

Energia Sekhem jaka jest wykorzystywana w tym systemie jest opisywana jako mocniejsza od Reiki, korzystająca z wyższego rezerwuaru energii niż energia reiki, dzięki czemu, jak opisuje to Cezary Kuligowski w swej książce „SeKHeM Wyzwolona Metoda Pracy z Energią”, „Doświadczenie terapeutów jest jednoznaczne: to, co wymagało kilku zabiegów Reiki, często załatwiane jest jedną, dobrą sesją SKHM.”

Szczerze, nie myślałem że istnieje jakiś ‚rezerwuar energii’, która jest potężniejsza od energii reiki, nie myślałem w ogóle, że istnieje jakikolwiek rezerwuar energii reiki. Reiki jako energia boska pochodzi bezpośrednio od Boga i jako tako nie istnieje jej „rezerwuar”, gdyż jej źródło jest niewyczerpalne.

Więc czym zatem jest energia sekhem?
Jest to energia bogini Sekhmet – bogini lwicy z panteonu egipskiego – która istnieje w astralu. Podczas incjacji w tym systemie, którą dokonują rzekomo anioły, następuje otwarcie kanału przepływu energii do bogini Sekhmet i aby to uczynić wpierw otwiera się kanał astralny, przez który z łatwością przenikają duchy. Stosowanie tej energii na początku może rzeczywiście wyglądać jak symbioza, ale później przechodzi ów związek w pasożytowanie na inicjowanym w system SKHM (lub innym podobnym, patrz lista wyżej) przez boginię Sekhmet i inne byty astralne. Dla tego częstym zjawiskiem wśród incjowanych jest opętanie. Sam autor tej metody jest opętany, co mówi samo za siebie.

Od roku 1982, kiedy to powołano The Reiki Alliance i American International Reiki Association ins (AIRA), a od 1984r. również Reiki Seichim, na całym świecie powstało ponad 80 różnych szkół pracy z energią używających w swych nazwach słowa Reiki lub od Reiki wywodzących swe korzenie. Wielu uzdrowicieli (szczególnie na zachodzie, dużo mniej w Polsce) szczyci się posiadaniem licznych stopni przeróżnych systemów pracy z energią. Jednak czy jest to ta sama boska energia? Moim zdaniem nie bardzo, ale skoro inni są zachłanni na wiedzę i moc mistrza i są w stanie zapłacić za to wysoką cenę, nawet bardzo wysoką (taką jak opętanie), to niech płacą. Coraz większą zdolność do przekazu energii Reiki, adept Reiki, zyskuje dzięki medytacji i codziennej pracy z energią. Natomiast ciągłe mnożenie stopni i symboli wydaje mi się tylko uszczuplaniem portfeli naiwniaków, ale skoro jest popyt znajdzie się i podaż.

Literatura:
dr Stefan Bukowski, Reiki Narzędzie Mocy Mistrza Terapia Przez Dotyk, Studio Astropsychologii, Białystok 2002
Cezary Kuligowski, “SeKHeM Wyzwolona Metoda Pracy z Energią”, Wydawnictwo Patra, Wrocław 2003
J. Filip Fronczak http://reiki.org.pl/UsuiReiKiRyoho/index.html

Reklamy